تفاوت باتری لیتیوم آیون با نیکل کادیوم

به وب سایت ابزار طاها جهت بررسی باتری دریل های بی سیم خوش آمدید . در این مقاله سعی می کنیم هر دو باتری را تعریف کنیم و سپس مزایا و معایب هر کدام را اعلام و سپس یا یکدیگر مقایسه کنیم.

حتما تا به حال اسم این دو نوع باتری را شنیده اید . زمانی که شما قصد خرید یک دریل شارژی دارید , باید به نوع باتری آن توجه کنید . معروفترین انواع باتری های دریل شارژی , نیکل کادیم و لیتیوم آیون هستند که در این مقاله قصد داریم این دو را با یکدیگر مقایسه نمائیم.
لیتیوم آیون ها در اندازه کوچکتری نسبت به نیکل کادیوم هستند و سازگاری بیشتری با محیط از لحاظ دما و ... نسبت به باتری های شارژی نیکل کادیوم دارند .

 

مخفف نام کامل
NiCad nickel–cadmium battery
Li-Ion Lithium ion

 

ویژگی لیتیوم آیون نیکل کادیوم
ولتاژ 3.6 تا 3.7 ولت 1.2 ولت
تعداد دور 400 تا 1200 ولت 2000 دور
قدرت 250 تا 340 w/kg 150 وات w/kg
مقدار بهره وری از شارژ / دشارژ 80 درصد / 90 درصد 70 درصد / 90 درصد
وزن 20 تا 35 درصد سبک تر نسبت به نیکل کادیوم -
تعمیر و نگه داری - برای شارژ مجدد حتما نیاز به دشارژ می باشد

 

به گفته بسیاری از کارشناسان باتری مناسب برای دریل های شارژی , نیکل کادیم است و همچنین این نوع باتری ها در بین مردم بسیار رایج تر می باشد


ویژگی های باتری شارژی نیکل کادیم (NiCad) :

  • عمر طولانی
  • بدون افت ولتاژ

 

باتری نیکل کادیوم دریل شارژی

معایب:

این باتری ها نسبت به لیتیوم آیون سنگین تر هستند و از این رو برای کارهای طولانی مدت زیاد استفاده نمی شوند .

ویژگی های باتری شارژی لیتیوم آیون (Li-Ion)

  • کارائی بالا در آب و هوای سرد     
  • مناسب برای فصل زمستان و فضاهای باز
  • وزن سبک
  • زمان شارژ سریع تر

باتری شارژی لیتیوم آیون دریل شارژی

 

معایب :

  • عمر باتری بستگی به مقدار شارژ ها و دشارژ ها دارد
  • دارای حرارتی بالائی است
  • در صورت برخورد مستقیم با نور خورشید , میزان آسیب دیدگی بالا می رود
  • نیاز به مراقبت بیشتری دارد

 

عمر باتری دریل شارژی

 

ولتاژ باتری دریل شارژی


این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

    نظرات (5 نظر)

  • چهارشنبه, 21 آبان 1393 04:47 ارسال شده توسط مهدی

    سلام بادیدن نظرات دوستان خواستم توضیحات تکمیلی روارائه کنم امیدوارم مفیدواقع بشه . م.ا
    انواع باتری های قابل شارژ و نحوه نگهداری صحیح آن ها:
    حداقل به دو منظور در وسایل پزشکی از این باتری ها استفاده می شود . اولین و رایجترین مورد استفاده ، قابل استفاده بودن وسیله به منظور استفاده های پرتابل و در مکانهایی است که به هر دلیل امکان استفاده از سیم کشی برق شهری و به طور کلی هیچ یک از منابع تامین انرژی غیر از باتری دستگاه مقدور نباشد . دومین مورد استفاده که اغلب از چشم استفاده کننده دور می ماند ، به جهت حذف نوسانات برق شهری و ایجاد یک ورودی تغذیه بدون نوسان است
    1. باتری های خشک : این باتری ها معمولا از جنس نیکل - کادنیوم هستند و به دلیل حجم نسبتا کم و ذخیره مناسب انرژی و زمان طولی حفظ شارژ ، از پر مصرف ترین باتریهای قابل شارژ هستند .
    باتری نیکل کادمیم Ni-Cd:
    این نوع باتری باید هرچند هفته یک بار به طور کامل شارژ و دشارژشود.اگر این کار را انجام ندهید،به سرعت عمر باتری به دلیل آنچه که "اثر حافظه " نامیده میشوداز کار می افتد. "اثر حافظه " یعنی اگر شما شارژ و دشارژ کامل باتری راانجام ندهید، فقط به اندازه آخرین درصد از شارژ باقی مانده مجددا شارژ میشود.
    به عنوان مثال اگر 30درصد از کل شارژ باتری تخلیه شود،فقط به اندازه 70درصد شارژ باقی مانده مجددا شارژ خواهد شد.اگر مرتبا این کار راتکرار کنید،30درصد از شارژباتری بلااستفاده خواهد ماند و فقط به اندازه 70درصد کارایی خواهد داشت،حتی اگر چراغ باتری در هر بار که آن را شارژمیکنید 100درصد شارژ را نشان دهد،اما در واقع به اندازه 70 درصد شارژ شده است.
    باتری نیکل متال هیبرید Ni-MH
    این باتریها، شبیه باتری های نیکل کادمیم هستند،با این تفاوت که به اثر حافظه کمتر حساسند و ظرفیت بالاتری دارند.
    باتری لیتیوم یون Li-ion
    این باتری ها آخرین نوع از باتری های موجود در بازار هستند و در برابر اثر حافظه مقاومند و تاثیر چندای برآنها ندارند.در عوض مشکل ایت باتری ها اینست که در صورت overcharged کردن آنها و یا عدم استفاده طولانی از آنها در حالت فول شارژ،کارایی خود را از دست می دهند.

    باتری خود را سالم نگه دارید
    قبل از اینکه اولین بار از باتری استفاده کنید ، آنرابه مدت 12 ساعت یا حداقل زمان موجود شارژ کنید.این مورد در دفترچه راهنمای کلیه دستگاه های مجهز به باتری نیز ذر شده است.برای استفاده از باتری ،باتری را بطور کامل شارژ کنید و تا زمانی که به طور کامل تخلیه نشده از برق استفاده نکنید.(این کار برای باتری های نیکل کادمیم و نیکل متال هیبرید مانع از تاثیر "اثر حافظه"میشود).برای باتری های لیتیوم یون این امر مانع از over charching میشود.
    هرگز باتری را به مدت طولانی بلا استفاده رها نکنید.حتی اگر شما بیشتر وقتها از برق شهر استفاده میکنید(مانند دستگاه الکتروشوک)،بطور منظم از باتری دستگاه هم استفاده کنید و آن را در شرایط مناسب نگهداری کنید.
    محل مناسب نگهداری از باتری
    اگر برای مدت طولانی از دستگاه استفاده نمیکنید،(یک هفته یا بیشتر) پک باتری را از دستگاه جدا کنید،(باتری کاملا تخلیه شده باشد)باتری را در محل خشک و خنک نگهداری کنید و از قرار دادن در محیط های گرم،مرطوب و در معرض گرد و غبار اجتناب کنید.هرگز باتری را کنار اجسام فلزی قرار ندهید.
    هرگاه دستگاه روشن است هرگز باتری اصلی را از دستگاه جدا نکنید.
    کاربرد معمولی:
    قبل از شارژ مجدد باتری های Ni-cd و Ni-MH می بایست گهگاهی آن را بطور کامل تخلیه کنید.بدین منظورهنگام کار با دستگاه باید مستقیا از شارژ باتری استفاده کنید و پس از پایان کار و خاموش نمودن دستگاه،جهت شارژ مجدد باتری آنرا به برق وصل کنید.
    2. باتری های اسیدی: این باتری ها در دو نوع تر و ژله ای در دستگاههای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند . این باطریها نیز به شارژ اولیه طولانی بین 12 تا 24 ساعت نیاز دارند اما برخلاف باjری های خشک به هیچ وجه نباید خالی ( دشارژ ) شوند . وسایلی را که از این نوع باطری ها استفاده میکنند را غیر از زمانی که نیاز به جابجایی دارند ، از برق شهری جدا نکنید . اگر این باتری ها یک بار خالی (دشارژ ) شوند کیفیت خود را از دست داده و از آن به بعد زمان شارژ شدن آنها طولانی و مدت زمان شارژ ماندن آنها نیز به شدت کاهش یافته و در اولین فرصت باید تعویض شوند . نکته دیگری که باید در نگهداری از این باتری ها به آن توجه شود این است که با توجه به اسیدی و تر بودن مواد داخل این باتری ها از صدمه خوردن بدنه این باتری باید جلوگیری شود در صورت صدمه دیدن ، بلافاصله آنها را از دستگاه خارج و نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.


  • دوشنبه, 11 شهریور 1392 23:49 ارسال شده توسط محمد-داودی

    سلام
    من یک باطری نیکل کادمیوم 9.6ولت مال دریل شارژی کرس آلمان دارم که از کار افتاده ویدک آنرا هنوز پیدا نکردم. آیا این باطری قابل تعمیر هست؟ لطفا برای یافتن این باطری مرا کمک کنید.


  • شنبه, 09 شهریور 1392 10:20 ارسال شده توسط سعید فیاض

    یه مفدار اطلاعاتتون ناهمخوانه. از طرفی نوشتید باتری مناسب ابزارها نیکل کادمیمه به علت عمر طولانی و عدم افت ولتاژ در حالی که در سطرها و گرافهای پایین درست برعکس اینا رو توضیح دادین. ظاهرا نقل قول و استناد خیلی با دقت انجام نشده.
    اما اصل کارتون که پرداختن به نکات علمی کار هست قابل تحسینه.


  • چهارشنبه, 26 تیر 1392 08:12 ارسال شده توسط سید مجید کربلائی

    سلام من وارد شدم برای گرفتن اطلاعات و با دیدن این مورد شما خیلی خوشحال شدم البته باید عرض کنم بنده 57 سال سن دارم و خوشحالی من تنها بخاطر بانک اطلاعاتی شما نیست بیشتر بخاطر ایتست که شایدخودتان هم خیلی توجه نکرده باشید .

    این نوع حرکتها بطور اتوماتیک دارای بار فرهنگی بسیار قوی برای حرکت صحیح در بازار ( در تمام زمینه های بیزینس ) میباشد من از خداوند متعال سلامتی و انرژی بسیار زیاد را برای شما خواهانم موفق باشید

    ////////////////////////////////


    سلام
    بسیار ممنون از کامنتی که ارائه نمودید
    با تشکر ابزار طاها


  • دوشنبه, 30 ارديبهشت 1392 06:03 ارسال شده توسط الهیار مشایخ

    بسیار عالی بود.


نظر دادن